Skontaktuj się z nami:

Telefon600 982 344

E-Mailbiuro@ogrzejemy.pl

  • solary Gliwice
    SOLARY

  • pompy ciepła Gliwice
    POMPY CIEPŁA

  • rekuperacja Śląsk
    REKUPERACJA

centralne ogrzewanie Gliwice

Najlepsi w branży
instalacyjnej

pompy ciepła Śląsk

Fachowcy do pomp ciepła i rekuperacji

Aktualności

20.06.2020
CHŁODZENIE POWIETRZNYMI POMPAMI CIEPŁA
CHŁODZENIE  POWIETRZNYMI POMPAMI CIEPŁA

Pompy ciepła typu powietrze woda przeżywają obecnie prawdziwy rozkwit. Nowoczesna automatyka pozwoliła znacznie podnieść współczynnik sprawności urządzeń , przez co są coraz częściej wybierane jako źródło ogrzewania domu. Warto dodać że  pompy te potrafią chłodzić pomieszczenia co jest niewątpliwie ważne dla wielu osób, które budują swój dom. Wysoki współczynnik sprawności przekłada się również w przy oszczędnej pracy przy chłodzeniu.

Powietrzne pomy ciepła czerpią energię z powietrza i służą do ogrzewania budynków oraz ciepłej wody użytkowej. Zamiana energii zewnętrznej zawartej w powietrzu na energię do ogrzewania następuję w kilku etapach. Pierwszy etap to pozyskanie energii z powietrza zewnętrznego zasysanego przez wentylator i transportowanie jej do pompy, może znajdować się ona w tej samej obudowie co wentylator lub w osobnym module. Powietrze trafia do parownika w którym przekazuje energię  do czynnika chłodniczego, a wychłodzone powietrze zostaje skierowane na zewnętrz. Drugi etap związany jest z gazem chłodniczym krążącym w obiegu zamkniętym. Gaz przepływa przez parownik i odbiera ciepło z otoczenia.  Gaz ten ma bardzo niską temperaturę wrzenia co powoduje że odbierając ciepło zaczyna już wrzeć. Gorący gaz po skierowaniu do sprężarki zasilanej elektrycznie powoduje wzrost ciśnienia oraz gwałtowny skok temperatury. Gaz zostaje skierowany do wymiennika ciepła czyli skraplacza, w którym następuje przekazanie temperatury wodzie z instalacji grzewczej. Przy tym procesie gaz ochładza się i skrapla, następnie następuje rozprężenie gazu, powrót do jego normalnej temperatury  i ponowne skierowanie do parownika. Trzeci etap związany jest z wodą krążącą w instalacji grzewczej. Woda odbierając ciepło z gazu gorącego przepływa i oddaje energię za pomocą grzejników lub ogrzewania podłogowego.

Pompy ciepła powietrzne mogą zostać przestawione w okresie letnim w tryb chłodzenia, jest to  tak zwane chłodzenie aktywne. Jak już wcześniej wspomniano podczas normalnej pracy podczas ogrzewania czynnik chłodniczy odbiera ciepło z otoczenia i finalnie oddaje energię znacznie powiększoną instalacji grzewczej budynku. Motorem napędowym całego obiegu jest energia elektryczna zasilająca sprężarkę w której ilość energii oddanej jest kilkukrotnie większa od energii pobranej. Kolejność  opisanych wcześniej procesów można odwrócić, skraplacz może stać się parownikiem , a parownik skraplaczem , ten prosty zabieg  umożliwia odbieranie energii cieplnej z budynku i przekazanie jej na zewnątrz budynku. Jest to najpowszechniej stosowana droga do chłodzenia pomieszczeń za pomocą pompy która z definicji służy do ogrzewania pomieszczeń. Proces chłodzenia jest mniej efektywny niż ogrzewania gdyż pompy w odwróconym trybie osiągają mniejszą moc, co jednak nie przeszkadza chłodzić budynku. Możliwości  pracy pompy zarówno w trybie grzania jak i chłodzenia jest wielkim atrybutem tych urządzeń co z pewnością ma wpływ na co raz większą ilość zamontowanych  pomp ciepła.

foto: Pompa ciepła Buderus Logatherm WLW196i AR

Chłodzenie pompą ciepła może odbywać się za pomocą klimakonwektorów. W okresie letnim zimna woda pochodząca z pompy ciepła przepływa przez urządzenie a zintegrowany wentylator  nawiewa zimne powietrze do pomieszczenia. Zdecydowanie częściej jednak chłodzenie pomieszczeń jest realizowane  przez tą samą instalację co ogrzewanie. W przypadku pomp ciepła jest to zazwyczaj „podłogówka”. Niesie to ze sobą ryzyko wykraplania się wilgoci dlatego układ musi być wyposażony w czujniki pomiaru wilgotności powietrza i czujniki kontroli punktu rosy co zwiększa wydatki inwestycyjne. Z uwagi na różnicę gęstości powietrza instalację chłodnicza najlepiej byłoby zamontować w suficie. W przypadku podłogówki zimne powietrze kumuluje się głównie w niższych partiach pomieszczenia nie mieszając się całkowicie z ciepłym powietrzem, ale mimo to powoduje obniżenie temperatury wewnątrz. Powierzchniowa temperatura  ogrzewania podłogowego powinna wynosić ok 20 stopni, jest to ważne z uwagi na komfort przebywania w pomieszczeniu. Użytkownicy czasem skarżą się na dyskomfort związany z zimną podłogą, może to jednak wynikać z utrzymywaniem niższej temperatury powierzchni niż zalecana.  Rozwiązanie to jest z pewnością mniej efektywne co tradycyjna klimatyzacja, nie schłodzi powietrza tak znacznie i w tak krótkim czasie, ale może być alternatywą, która sprawdza się całkiem nieźle.

źródło: fachowyinstalator.pl

Sprawdź rejony naszej działalności
Sprawdź rejony naszej działaności
Gliwice
Zabrze
Bytom
Tarnowskie Góry
Kędzierzyn - Koźle
dowiedz się więcej Dowiedz się więcej