Skontaktuj się z nami:

Telefon600 982 344

E-Mailbiuro@ogrzejemy.pl

  • solary Gliwice
    SOLARY

  • pompy ciepła Gliwice
    POMPY CIEPŁA

  • rekuperacja Śląsk
    REKUPERACJA

centralne ogrzewanie Gliwice

Najlepsi w branży
instalacyjnej

pompy ciepła Śląsk

Fachowcy do pomp ciepła i rekuperacji

Aktualności

29.07.2020
CZAS NA POWIETRZNE POMPY CIEPŁA
CZAS NA POWIETRZNE POMPY CIEPŁA

Powietrzne pompy ciepła jeszcze dziesięć lat temu charakteryzowały się niską sprawnością i właściwie nie nadawały się jako jedyne źródło ciepła dla domu. W obecnych czasach urządzenia te wypierają tradycyjne źródła ciepła. Z uwagi na postęp technologiczny znacznie podniesiono w pompach ciepła współczynnik sprawności COP i umożliwiono pracę w temperaturach -20stopni.

Współczynnik COP czyli współczynnik wydajności cieplnej (Coefficient Of Performance) to stosunek pomiędzy mocą grzewczą a poborem mocy pobieranej przez elektryczne podzespoły pompy. Przykładowo jeśli pompa ciepła pobiera 1kW energii elektrycznej i uzyskuje z powietrza 4 kW energii cieplnej wówczas współczynnik COP wynosi  4.0. Wiadomo, że im niższa temperatura powietrza z którego pompa ciepło odbiera tym współczynnik COP będzie niższy. Ważną jednak rzeczą jest to, że dodatnie współczynniki efektywności pomp uzyskuje się nie tylko w dodatnich temperaturach, ale również wtedy gdy jest na minusie. To oznacza że nawet jeśli na dworze panuje -20 stopni pompa i tak uzyskuje dodatni bilans , gdyż z każdej kWh pobranej energii otrzymuje się nieco powyżej 1kwH energii finalnej.

foto.: viessmann.pl

Pierwszy kluczowy czynnik wpływający na sprawność pomp ciepła to jak wyżej wspomniano temperatura zewnętrzna. Warto również pamiętać o kolejnym czynniku czyli temperaturze wody w systemie grzewczym. Efektywność pomp jest tym wyższa im niższa jest ustawiona temperatura zasilania ogrzewania podłogowego czy instalacji grzejnikowej. Ważnym czynnikiem jest również efektywność sprężarki – jej wpływ na efektywność pompy jest znaczący. Nowoczesne pompy ciepła wyposażone są w technologie, które pozwalają pracować im w zakresie temperatur -25 do +40 stopni. Urządzenia te osiągają wysokie współczynniki COP sięgające 4.0 co można zacząć powoli porównywać z pompami gruntowym. Na efektywność mają również wpływ nowoczesne sterowniki, które w danym momencie analizują zapotrzebowanie na ciepło budynku, zestawiają temperatury wewnątrz i na zewnątrz. Działając w oparciu o odpowiednie obliczenia dbają o najlepszą ekonomikę pracy. Komunikacja to kolejny element na którym dokonuje się postępu. Człowiek może za pomocą internetu sterować swoją pompą ciepła z dowolnego miejsca na ziemi. Warto również wspomnieć o technologii inwerterowej, która również ma duży wpływ na sprawność pomp ciepła. Technologia ta umożliwia pracę pompy ze zmienna mocą, czyli dostosowuje prace urządzenia do aktualnego zapotrzebowania budynku na ciepło. Skutkuje to osiągnięciem zadanych temperatur przy zmniejszonym zużyciu energii. Najnowsze rozwiązania w powietrznych pompach ciepła związane z elektroniką, sterowaniem, komunikacją sprawiły że parametry pompy ciepła dostosowują się same tak aby osiągnąć zadany cel w oszczędny i efektywny sposób.

źródło: fachowyinstalator.pl

Sprawdź rejony naszej działalności
Sprawdź rejony naszej działaności
Gliwice
Zabrze
Bytom
Tarnowskie Góry
Kędzierzyn - Koźle
dowiedz się więcej Dowiedz się więcej