Pompy czerpać mogą energię zawartą w ziemi za pomocą odwiertów pionowych zwanych inaczej kolektorami lub sondami pionowymi. Jedną z zalet tej metody jest równomierny dostęp do energii, co oznacza, że złoże pod koniec sezonu grzewczego pracuje z tą samą wydajnością co na początku. (zdjęcie: danfoss.pl)
Odwierty pod pompy ciepła winny być wykonywane w okresach dodatnich temperatur. Prace powinny zostać poprzedzone fachowym projektem geologicznym, który wskaże ilość oraz głębokość odwiertów. Warto wiedzieć, że jedna głębsza sonda oddaje więcej ciepła niż dwie krótsze wywiercone łącznie na tę samą długość co ten głębszy.
Kolejność wykonywanych prac:
Zwykle prace wiertnicze wykonywane są metodą płuczki . Urobek z odwiertu jest wypłukiwany wodą i przenoszony do wcześniej przygotowanego otworu. W wywiercone już otwory wpuszcza się rury z tworzywa PE zwane sondami. Rury wkładane są podwójnie w kształcie litery U. Następnie aby zapewnić połączenie sondy z gruntem wypełnia się wywiercony otwór. Prawidłowo wypełniony otwór gwarantuje właściwe przewodnictwo cieplne między Ziemią a glikolem płynącym w sondach.
Prawidłowe wypełnienie odwiertu:
Oprócz właściwości gruntu o sprawności dolnego źródła decyduje również jego prawidłowe wypełnienie. Jeśli odwiert zostanie wypełniony materiałem o słabym współczynniku przewodnictwa cieplnego lub jeśli pozostaną w nim pustki powietrzne w skutek nieprawidłowej obsypki czy późniejszego kurczenia się materiału to wydajność źródła może stać się mniej efektywna, bo jak wiadomo powietrze jest izolatorem. Zgodnie z wytycznymi odwiert pod pompę ciepła należy wypełnić tak aby zapewnić nieprzerwane połączenie wpuszczonej sondy z górotworem. Jedną z najefektywniejszych metod jest wypełnienie odwiertu od głowicy sondy czyli od dna otworu ku górze. Wypełnianie takiego odwiertu polega na spuszczeniu na samo dno rury iniekcyjnej i stopniowemu wyciąganiu jej wraz z wypełnianiem się otworu. Taka metoda zapewnia całkowite wyeliminowanie płuczki pozostałej po wierceniu odwiertów i zastąpienie jej materiałem wypełniającym o odpowiednich właściwościach. Mieszanka wypełniająca może zostać sporządzona na budowie, choć te gotowe przebadane laboratoryjnie mogą charakteryzować się nieco lepszymi właściwościami. Najważniejszymi cechami takiej zaprawy jest wysoki współczynnik przewodności cieplnej, brak kurczenia się pod wpływem działania czasu, niski stopień przepuszczalności wody oraz brak negatywnego oddziaływania na środowisko.
Nasz zakład zajmuje się kompleksowym montażem pomp ciepła wraz z odwiertami i niezbędnymi projektami. Dzięki zdobytej wiedzy i doświadczeniu gwarantujemy że nasze instalacje z pompami ciepła będą pracować ze stałą wysoka efektywnością przez cały okres użytkowania. Działamy na terenie Śląska: pompy ciepła Śląsk, pompy ciepła Gliwice, pompy ciepła Katowice i Opolszczyzny: pompy ciepła Opole.
Pompa ciepła to tanie i ekologiczne ogrzewanie dla twojego domu!