Skontaktuj się z nami:

Telefon600 982 344

E-Mailbiuro@ogrzejemy.pl

  • solary Gliwice
    SOLARY

  • pompy ciepła Gliwice
    POMPY CIEPŁA

  • rekuperacja Śląsk
    REKUPERACJA

centralne ogrzewanie Gliwice

Najlepsi w branży
instalacyjnej

pompy ciepła Śląsk

Fachowcy do pomp ciepła i rekuperacji

Aktualności

22.03.2015
Żywotność stalowych kotłów węglowych
Żywotność  stalowych kotłów węglowych

Dawniej kotły węglowe ,które pracowały w układach grawitacyjnych musiały charakteryzować się dużą pojemnością wody, co było warunkiem samoczynnego krążenia cieczy po instalacji. Oprócz tego by instalacja pracowała prawidłowo konieczne było utrzymywanie wysokiej temperatury na kotle. Kotły spawane z grubych blach choć odznaczały się długą żywotnością, z uwagi na swoje gabaryty znacznie redukowały wydajność wymiany ciepła. Z powodów dużej pojemności wodnej, grubych blach oraz potrzeby utrzymywania wysokiej temperatury kotły węglowe cechowały się bardzo niską sprawnością  wynoszącą ok 50%.

Współczesne kotły na paliwa stałe projektowane są według odmiennych zasad. Priorytetem jest wysoka sprawność urządzeń oraz ograniczona emisja szkodliwych związków. Konsekwencjami przepisów, które stawiane są nowoczesnym urządzeniom grzewczym jest zwiększenie ich ogólnej sprawności, głównie poprzez: zredukowanie grubości ich ścianek oraz obniżenie pojemności wody i zastosowanie układów wymuszonych z pompami obiegowymi. Choć grubość blachy została tak uregulowana przepisami aby zapewnić odpowiedni stosunek odporności wymiennika kotła do jej żywotności , to w wyniku tej operacji kotły produkowane obecnie są mniej trwalsze niż te z przed kilkunastu lat.

Trwałość stalowych wymienników w kotłach uzależniona jest w głównej mierze od warunków eksploatacyjnych. Najbardziej narażoną  na korozję częścią jest tylna ścianka kotła, na której wykraplają się kwasy powstające ze spalin. Aby temu zapobiec  producenci min. pieców  co. z podajnikiem i pieców na pelet , zalecają utrzymywanie na urządzeniu temperatury minimalnej wynoszącej ok 60°, która zapobiega powstawaniu korozji chemicznej. Na żywotność kotła ogromny wpływ na również odpowiedni dobór jego mocy w stosunku do zapotrzebowania na ciepło budynku. Montaż zbyt dużego kotła spowoduje że piec  przez większość czasu będzie pracował z mocą niższą niż ta projektowana i w konsekwencji przyspieszone zużycie blachy doprowadzi  do szybszego zniszczenia urządzenia grzewczego np. kotła na ekogroszek lub pelet.  Duże znaczenie na żywotność  kotła np: Defro, Ogniwo, Zębiec, ma rodzaj spalanego paliwa. W przypadku spalania mokrego lub wilgotnego węgla proces korozji przebiega szybciej.


Zamów usługę montażu kotła z podajnikiem lub zasypowego w naszej firmie. Odpowiedni dobór pieca c.o. oraz zalecenia eksploatacyjne sprawią, że żywotność urządzenia grzewczego maksymalnie się wydłuży. Montujemy kotły do centralnego ogrzewania na terenie województwa Śląskiego (np. Gliwice, Zabrze, Pyskowice, Toszek) i Opolskiego (np.Strzelce Opolskie, Kędzierzyn –Koźle)
 

źródło tekstu: instalareporter.pl

Sprawdź rejony naszej działalności
Sprawdź rejony naszej działaności
Gliwice
Zabrze
Bytom
Tarnowskie Góry
Kędzierzyn - Koźle
dowiedz się więcej Dowiedz się więcej