Skontaktuj się z nami:

Telefon600 982 344

E-Mailbiuro@ogrzejemy.pl

 • solary Gliwice
  SOLARY

 • pompy ciepła Gliwice
  POMPY CIEPŁA

 • rekuperacja Śląsk
  REKUPERACJA

centralne ogrzewanie Gliwice

Najlepsi w branży
instalacyjnej

pompy ciepła Śląsk

Fachowcy do pomp ciepła i rekuperacji

KOLEKTORY SŁONECZNE

Kolektory słoneczne to urządzenia, które służą do pozyskiwania energii słonecznej i przetwarzania jej na ciepło. Ciepło to wykorzystać można głównie latem do podgrzewania ciepłej wody użytkowej, ale również w zimniejszych porach roku do podgrzewania domów. Nowoczesne solary o wysokiej sprawności wraz z odpowiednio dobranym osprzętem powodują, że ekonomiczne wykorzystanie energii ze słońca stają się powoli normalnością. Ciągłe podwyżki cen paliw sprawiają, iż kolektory słoneczne będą udaną inwestycją w przyszłość.  Koszty ponoszone z tytułu zakupu i użytkowania kolektorów obejmują głównie nakłady inwestycyjne.

 

Promieniowanie słoneczne w Polsce.

cotamNasłonecznienie w Polsce nie jest tak znaczne jak w krajach południowych, lecz w zupełności wystarczy aby móc je wykorzystywać w sposób efektywny. W skali całego roku promieniowanie w naszym kraju wynosi ok. 1000kWh/m2 co jest równoznaczne z energią zawartą w 100 litrach oleju opałowego lub 100m3 gazu ziemnego. Najczęściej w naszych warunkach klimatycznych kolektory wykorzystuje się do wspomagania przygotowania cieplej wody. Dobrze zaprojektowana instalacja z kolektorami słonecznymi powinna w 60% pokryć zapotrzebowanie na potrzeby ciepłej wody użytkowej w skali całego roku. Znacznie rzadziej stosuje się te instalacje jako wspomagające do centralnego ogrzewania. Jest to podyktowane faktem iż w okresie największego zapotrzebowania na ogrzewanie budynków pokrywa sięz okresem najmniejszego promieniowania. 

                                                                               Foto. Nasłonecznienie w Polsce (viessmann.pl)                                                        
                                                                                

 

Kolektor płaski

Głównym elementem kolektora słonecznego płaskiego jest absorber czyli powierzchnia, która ma za zadanie pochłaniać energie słoneczną i przekazywać ją do czynnika grzewczego . Absorber zbudowany jest z płyty miedzianej lub aluminiowej i pokryty warstwą pochłaniającą promieniowanie. Do absorbera przymocowany jest układ cienkich rurek, w których płynie ciecz nagrzewająca się od powierzchni  płyty absorbującej. Całość zamknięta jest w obudowie, która ogranicza straty ciepła i chroni przed uszkodzeniami.

 

 1. Rama z profilu aluniniowego.
 2. Sztywne pokrycie  z hartowanego szkła solarnego    o wysokiej przepuszczalności.
 3. Absorber miedziany w formie wężownicy
 4. Izolacja cieplna

 

 

 

Foto. Budowa kolektora płaskiego Viessmann Vitosol 200F

 

Kolektor próżniowy ( rurowy )

Kolektory te zbudowane są z szeregu ustawionych obok siebie szklanych rur. Promienie nagrzewają znajdujący się wewnątrz ciemny absorber., następnie specjalna miedziana rurka cieplna transportuje nagrzaną ciecz do wymiennika, który przekazuje ciepło do instalacji (patrz: zasada działania instalacji solarnej). W szklanych rurach wytworzona została próżnia, sprzyja to szybszemu nagrzewaniu się absorbera i ograniczeniu strat ciepła.

 

 1. Izolacja cieplna
 2. Połączenie rurki transportującej ciepło z wymiennikiem ciepła
 3. Dwururowy wymiennik ciepła
 4. Głowica rury solarnej
 5. Absorber
 6. Szkło solarne o niskiej zawartości żelaza
 7.  Rurka cieplna transportująca ciepło

 

 

Foto. Budowa kolektora rurowego Viessmann Vitosol 200T

 

Jaki lepszy płaski czy próżniowy?

Kolektory płaskie sprawdzają się w instalacjach, które pracują w okresie  letnim i wiosennym. Podczas wysokich temperatur mają wyższą sprawnością niż kolektory tubowe dlatego idealnie sprawdzają się  do podgrzewania ciepłej wody użytkowej czy wody w basenie. Kolektory tubowe zaś efektywniej pracują w miesiącach jesiennych i zimowych, dlatego powinny być wykorzystywanie z myślą o wspomaganiu centralnego ogrzewania. W praktyce w naszych warunkach klimatycznych różnice między tymi dwoma typami kolektorów w zimie są niewielkie, bo już jesienią i wiosną, ale przede wszystkim zimą promieniowanie słoneczne docierające do kolektora jest tak małe , że instalacje te pracują z bardzo niską wydajnością. Do tego w praktyce dochodzi jeszcze jedna niekorzystna właściwość kolektorów próżniowych. Zimą powierzchnia każdego kolektora pokrywa się szronem co utrudnia dotarcia promieniowania do absorbera. W kolektorze płaskim niewielka ilość promieni powoduje, że szron czy lód się topi. Natomiast w kolektorach tubowych próżnia sprawia, że szton na powierzchni szklanych rur pozostaje na nich dłużej.

 

Zasada działania instalacji solarnej.

 

1.Kolektor słoneczny
2. Pompa obiegowa
3. Zasobnik ciepłej wody użytkowej
4. Kocioł grzewczy
5. Obieg grzewczy
 
 
 
 
 
 
      Foto. www.viessmann.pl
 
 
 

Zadaniem obiegu solarnego jest odprowadzenie ciepła z kolektora słonecznego do zasobnika, w którym ciepło będzie magazynowane. Obieg  solarny zbudowany jest z kolektorów, zasobnika ciepłej wody użytkowej, pompy oraz przewodów rurowych jak i urządzeń zapewniających  bezpieczne działanie instalacji. Instalacja solarna pracuje na zasadzie różnicy temperatur. Jeśli na kolektorze słonecznym wystąpi wyższa temperatura niż  ta w zasobniku włącza się pompa obiegowa, która powoduje ze glikol który płynie w rurach solarnych oddaje ciepło wodzie w zasobniku. Glikol nie miesza się z woda w zbiorniku, ale oddaje swe ciepło po przez wężownicę która ma styczność z wodą. Schłodzony glikol wędruje z powrotem do kolektorów, nagrzewa się i cały cykl się powtarza. Solary są w stanie zapewnić  100% zapotrzebowania energii na potrzeby ciepłej wody jedynie latem. W pozostałym czasie kolektory słoneczne wymagają współpracy drugiego źródła ciepła np. kotła węglowego lub gazowego. Dodatkowe źródło ciepła oddaje ciepło wodzie po przez dodatkową wężownicę, która znajduje się u góry zasobnika ciepłej wody użytkowej.

 

 

Około 30% całkowitej użytkowej energii wyprodukowanej w Polsce zużywa się na ogrzewanie budynków. Nowoczesne energooszczędne systemy grzewcze pozwolą znacznie zmniejszyć to zużycie i w taki sposób przyczynić się do ochrony czystości atmosfery jak również poszanowanie zasobów naturalnych.

Firma GIEMZA OGRZEJEMY.PL montuje kolektory słoneczne na terenie Województwa Śląskiego i Opolskiego ( kolektory słoneczne Gliwice, kolektory słoneczne Rybnik, kolektory słoneczne Katowice, solary Zabrze, montaż solarów Gliwice )
 

 

Sprawdź rejony naszej działalności
Sprawdź rejony naszej działaności
Gliwice
Zabrze
Bytom
Tarnowskie Góry
Kędzierzyn - Koźle
dowiedz się więcej Dowiedz się więcej