Skontaktuj się z nami:

Telefon600 982 344

E-Mailbiuro@ogrzejemy.pl

  • solary Gliwice
    SOLARY

  • pompy ciepła Gliwice
    POMPY CIEPŁA

  • rekuperacja Śląsk
    REKUPERACJA

centralne ogrzewanie Gliwice

Najlepsi w branży
instalacyjnej

pompy ciepła Śląsk

Fachowcy do pomp ciepła i rekuperacji

POMPY CIEPŁA

Pompa ciepła to urządzenie grzewcze, które pobiera ciepło z natury  magazynowane w gruncie, wodzie czy powietrzu atmosferycznym i ogrzewa nasze domy.

Pompy ciepła łączą w sobie oszczędności kosztów ogrzewania i wytwarzanie ciepła, które jest przyjazne dla środowiska. Energia, którą wykorzystuje pompa ciepła ( środowisko naturalne) dostępne jest dla nas całkowicie za darmo bez żadnych ograniczeń. System grzewczy potrzebuje jedynie pokrycia kosztów do uruchomienia pompy. Decydując się na pompę ciepła stajemy się niezależni od paliw kopalnianych i jednocześnie przyczyniamy się do zmniejszenia emisji CO2 oraz ochrony klimatu.

Źródła energii, które wykorzystuje pompa ciepła :
• Grunt, po przez sondę gruntową lub kolektor gruntowy
• Powietrze, najniższe koszty inwestycyjne
• Woda, szczególnie wysoka  efektywność

 

Zasada działania pompy ciepła.

Pompa ciepła złożona jest z co najmniej 4 elementów, które połączone są za pomocą rur. W obiegu tym znajduje się substancja, która w zależności od warunków jest cieczą lub gazem. Substancja ta to czynnik chłodniczy, który gotuje się w niskich temperaturach( nawet -20°C). Czynnik chłodniczy jest wtryskiwany do parownika, tam  zagotowuje się i zmienia w parę. Para starając się wydostać z parownika trafia do sprężarki gdzie zostaje sprężona do wysokiego ciśnienia. To sprężenie znacznie podnosi temperaturę gazu, który potem trafi do kolejnego naczynia zwanego skraplaczem. Do skraplacza trafia gaz pod wysokim ciśnieniem i temperaturze +32°C, który oddaje ciepło do ogrzewanego pomieszczenia. Skoro skraplacz ciepło oddaje, to sam się schładza powodując że czynnik chłodniczy skrapla się przechodząc z powrotem do parownika.

 

 

                                     Foto. Zasada działania pompy ciepła

 

Pompy ciepła gruntowe (solanka – woda):

Najbardziej rozpowszechnione są pompy ciepła, które pobierają energię z gruntu za pomocą wymiennika gruntowego, prze który przepływa niezamarzająca ciecz zwana solanką. Wymiennikiem gruntowym może być kolektor płaski zakopany na głębokości ok. 1,5m lub kolektor pionowy czyli tak zwana sonda. Ziemia jest odwiecznym akumulatorem energii cieplnej, szczególnie wtedy gdy jest dobrze przesiąknięta wodą potrafi zgromadzić bardzo wiele ciepła słonecznego. Ciepło transportowane jest w ziemi droga przewodnictwa, przy czym przewodność zwiększa się wraz z rosnącą zawartością wody. Proces ten zachodzi cały czas bo gleba ogrzewana jest promieniami słonecznymi. Opady atmosferyczne również gromadzą w gruncie dużą ilość ciepła. Zdolność akumulacyjna ziemi jest efektywna i powoduje, ze temperatura wewnątrz ziemi utrzymuje się przez cały rok miej więcej na tym samym poziomie. Aby było możliwe odebranie ciepła z ziemi należy umieścić w niej rury o odpowiedniej długości, w których płynie ciecz o temperaturze niższej niż temperatura gruntu. Wtedy ciecz będzie przejmować ciepło z ziemi.   
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Foto. Ciepło pobierane za pomocą wymiennika gruntowego zakopanego na głębokosci 1,5 m ( viessmann.pl)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Foto. Ciepło pobierane z gruntu za pomocą sond, których głębokość wynosi zwykle 100m ( viessmann.pl) 
 
 
 
 
Pompy ciepła wodne (woda – woda):

Pompy ciepła, które pobierają ciepło z wody gruntowej są konstrukcyjnie identyczne jak pompy gruntowe. Jedyna różnica polega na tym, że o ile w pompie gruntowej w jej wymienniku krąży niezamarzająca ciecz o tyle w pompie wodnej przepływa woda gruntowa. Woda gruntowa czerpana jest ze studni zasilającej, doprowadzana zostaje do wymiennika pompy, który odbiera jej ciepło, a następnie zostaje odprowadzona do studni spustowej.
Aby pompa ciepła typu woda-woda mogła działać bezproblematycznie prze podjęciem decyzji o jej montażu należy bezwzględnie upewnić się czy wydajność studni zasilającej gwarantuje ciągły pobór wody. Należy również wykonać analizę wody, aby móc ustalić czy woda gruntowa nadaje się do użycia w parowniku pompy ciepła
Jeśli okaże się ze w danych warunkach  nie będzie zapewniony odpowiedni dopływ i odpływ wody oraz jej skład, to nie należy ryzykować, tylko od razu pomyśleć o innym sposobie pozyskania energii odnawialnej 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Foto. Pompa ciepła Viessmann Vitocal 200 pracuje zarówno w systemie solanka-woda jak i woda-woda
 
 
 
 
Pompy ciepła powietrzne (powietrze – woda):

Powietrzne pompy ciepła wykorzystują energię słoneczną nagromadzoną w powietrzu. Taka pompa ciepła jest w stanie pobierać energię z powietrza  nawet wtedy gdy ma ono temperaturę – 20°C, jednak w praktyce się tego nie realizuje. Powietrze nie powinno być zbyt zimne, gdyż wraz ze spadkiem temperatury spada też ilość energii, która można z powietrza odebrać. Im temperatura powietrza jest wyższa tym pompa jest wydajniejsza. 
Ten rodzaj pompy pracującej jako samodzielne ogrzewanie budynku spotyka się rzadko. Do zapewnienia ciągłości ogrzewania musi być przewidziane dodatkowe źródło wspomagające, które zostanie uruchomione wtedy, gdy temperatura zewnętrzna spadnie poniżej granicy opłacalności pracy pompy ciepła. Najlepiej sprawdza się system w którym pompa ciepła powietrze-woda pracuje samodzielnie do temperatury -5°C do -7°C. Poniżej tej temperatury włącza się źródło wspomagające. Takim źródłem może być np. grzałka elektryczna, kocioł gazowy, kominek z płaszczem wodnym.
Pompy te niewątpliwie posiadają wiele zalet. Najważniejszą z nich są niewielkie nakłady inwestycyjne, gdyż odpada konieczność budowy kosztownych kolektorów gruntowych czy studni. Pompa ta ma jednak niższy współczynnik wydajności w porównaniu z pompami gruntowymi.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Foto. Powietrzna pompa ciepła Viessmann Vitocal 300-A
 
 
 
Firma OGRZEJEMY.PL KAMIL GIEMZA prowadzi kompleksową usługę montażu pomp ciepła cenionych Polskich i Europejskich producentów. ( pompy ciepła Gliwice, pompy ciepła Katowice, pompy ciepła Zabrze, montaż pomp ciepła Gliwice, montaż pomp ciepła Katowice, montaż pomp ciepła Zabrze, pompy ciepła Śląsk )
 
Zapraszamy do skorzystania z naszych usług!
 
 
 
 
Sprawdź rejony naszej działalności
Sprawdź rejony naszej działaności
Gliwice
Zabrze
Bytom
Tarnowskie Góry
Kędzierzyn - Koźle
dowiedz się więcej Dowiedz się więcej