Tradycyjna grawitacyjna wentylacja polega na usuwaniu zużytego powietrza kominami wentylacyjnymi. Powietrze usuwanie jest z pomieszczeń wilgotnych lub tych które wydzielają zapachy: kuchnia, łazienka, wc. Jedocześnie świeże powietrze po przez szczeliny okienne dopływa do pomieszczeń takich jak pokoje czy sypialnie. Proces wymiany powietrza przebiega za sprawą różnicy gęstości powietrza wewnętrznego i zewnętrznego i uzależniony jest głównie od warunków pogodowych przez co trudno jest nad nim panować. System ten ma wiele wad, np. zjawisko ciągu wstecznego, który występuje w domach zbyt szczelnych, lub nadmiernej ucieczki ciepła z budynków zimą lub w okresach silniejszych wiatrów.
W dzisiejszych czasach budowane są domy, które spełniają rygorystyczne normy związane z izolacyjnością termiczną. Wentylacja grawitacyjna jest przyczyną największych strat ciepła w nowobudowanych obiektach. Straty ciepła z tego tytułu wynoszą ok 40 %. Dobrze zaizolowany dom potrzebuje odpowiedniej wentylacji, dlatego wentylacja grawitacyjna powinna zostać zamieniona wentylacją mechaniczną z odzyskiem ciepła (rekuperacja) aby ograniczyć straty ciepła, zaoszczędzić na opale oraz zapewnić wysoki komfort mieszkania.
Foto.Straty ciepła w budynku
Systemy wentylacji zapewniające odzysk ciepła z powietrza wywiewanego z budynku zyskują coraz większą popularność. Sercem wentylacji jest rekuperator, czyli urządzenie w którym powietrze nawiewane do budynku jest ogrzewane powietrzem wywiewanym. Proces oddawania ciepła zachodzi w sposób uniemożliwiający mieszania się powietrza świeżego – nawiewanego z powietrzem zużytym – wywiewanym. Dla nowoczesnych wymienników krzyżowych wbudowanych w rekuperator odzysk ciepła może wynieść do 95%. Schemat działania rekuperatora przedstawia ilustracja poniżej.
Jak działa rekuperacja?
A. Z zewnątrz świeże powietrze dostaje się do czerpni powietrza i transportowane jest kanałami wentylacyjnymi do rekuperatora. Tam zostaje pozbawione alergenów pyłów i kurzu
B. W centrali wentylacyjnej powietrze przechodzi przez wymiennik gdzie zostaje wymienione ciepło z powietrzem wyciąganym z pomieszczeń sanitarnych i pomocniczych takich jak: łazienka, wc, kuchnia, garderoba.
C. Powietrze zużyte zostaje wyrzucone z budynku
D. Powietrze świeże dostarczone jest siecią przewodów nawiewnych do pomieszczeń użytkowych: salon, pokoje, sypnialnie.
Foto.ITHO
Gruntowy Wymiennik Ciepła ( GWC )
Uzupełnieniem rekuperacji może być Gruntowy Wymiennik Ciepła ( GWC ). Jest to system zakopanych pod ziemia rur, które potrafią wykorzystać zdolność podłoża do akumulacji ciepła. Na głębokości 1,2-1,8 metra pod powierzchnią ziemi przez cały rok utrzymuje się temperatura ok 4- 8°C. Powietrze zewnętrzne wprowadzone do budynku poprzez Gruntowy Wymiennik Ciepła zimą ulega wstępnemu ogrzaniu natomiast latem schłodzeniu. Na podstawie naszych doświadczeń możemy stwierdzić że za pomocą GWC temperatura nawiewanego powietrza może być podwyższona zimą lub obniżona latem nawet o ok 20°C. Zastosowanie tego systemu pozwala w czasie mrozów na znaczną redukcję kosztów energii potrzebnej do ogrzania domu, a latem podczas upałów schłodzić się bez konieczności używania klimatyzatorów.
Foto. www.rehau.com.
Wentylacja mechaniczna zapewnia w domu ciągły dostęp świeżego powietrza. Rekuperacja zapewnia wysoki komfort mieszkania przez cały rok i to bez potrzeby otwierania okien.
Komfort mieszkania da się odczuć nie tylko po przez ciągły dostęp świeżego powietrza, ale również po przez znaczną redukcję kosztów ogrzewania. Świadczą o tym opinie naszych klientów
Prowadzimy kompleksową usługę montażu systemó wentylacyjnych renomowanych Polskich i Europejskich producentów. Działamy na terenie Górnego Śląska i Opolszczyzny. (rekuperacja Gliwice, wentylacja Gliwice, wentylacja Katowice, rekuperacja Zabrze, wentylacja Zabrze, rekuperacja Bytom )