Skontaktuj się z nami:

Telefon600 982 344

E-Mailbiuro@ogrzejemy.pl

  • solary Gliwice
    SOLARY

  • pompy ciepła Gliwice
    POMPY CIEPŁA

  • rekuperacja Śląsk
    REKUPERACJA

centralne ogrzewanie Gliwice

Najlepsi w branży
instalacyjnej

pompy ciepła Śląsk

Fachowcy do pomp ciepła i rekuperacji

REKUPERACJA

Tradycyjna grawitacyjna wentylacja polega na usuwaniu zużytego powietrza kominami wentylacyjnymi. Powietrze usuwanie jest z pomieszczeń wilgotnych lub tych które wydzielają zapachy: kuchnia, łazienka, wc. Jedocześnie świeże powietrze po przez szczeliny okienne dopływa do pomieszczeń takich jak pokoje czy sypialnie. Proces wymiany powietrza przebiega  za sprawą różnicy gęstości powietrza wewnętrznego i zewnętrznego i uzależniony jest głównie od warunków pogodowych przez co trudno jest nad nim panować. System ten ma wiele wad, np. zjawisko ciągu wstecznego, który występuje w domach zbyt szczelnych, lub nadmiernej ucieczki ciepła z budynków zimą lub w okresach silniejszych wiatrów.

 

W dzisiejszych czasach budowane są domy, które spełniają rygorystyczne normy związane z izolacyjnością termiczną. Wentylacja grawitacyjna jest przyczyną największych strat ciepła w nowobudowanych obiektach. Straty ciepła z tego tytułu wynoszą ok 40 %.   Dobrze zaizolowany dom potrzebuje odpowiedniej wentylacji, dlatego wentylacja grawitacyjna powinna zostać zamieniona wentylacją mechaniczną z odzyskiem ciepła (rekuperacja) aby ograniczyć straty ciepła, zaoszczędzić na opale oraz zapewnić wysoki komfort mieszkania.

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                Foto.Straty ciepła w budynku

 

Systemy wentylacji zapewniające odzysk ciepła z powietrza wywiewanego z budynku zyskują coraz większą popularność. Sercem wentylacji  jest rekuperator, czyli urządzenie w którym powietrze nawiewane do budynku jest ogrzewane powietrzem wywiewanym. Proces oddawania ciepła zachodzi w sposób uniemożliwiający mieszania się powietrza świeżego – nawiewanego z powietrzem zużytym – wywiewanym. Dla nowoczesnych wymienników krzyżowych wbudowanych w rekuperator odzysk ciepła może wynieść do 95%. Schemat działania rekuperatora przedstawia ilustracja poniżej.

 

                                                               Foto. www.pro-vent.pl

Jak działa rekuperacja?

 

A. Z zewnątrz świeże powietrze dostaje się do czerpni powietrza i transportowane jest kanałami wentylacyjnymi do rekuperatora. Tam zostaje pozbawione alergenów pyłów i kurzu

B. W centrali wentylacyjnej powietrze przechodzi przez wymiennik gdzie zostaje wymienione ciepło z powietrzem wyciąganym z pomieszczeń sanitarnych i pomocniczych takich jak: łazienka, wc, kuchnia, garderoba.

C. Powietrze zużyte zostaje wyrzucone z budynku

D.    Powietrze świeże dostarczone jest siecią przewodów nawiewnych do pomieszczeń użytkowych: salon, pokoje, sypnialnie.

               Foto.ITHO

 


Gruntowy Wymiennik Ciepła ( GWC )

Uzupełnieniem rekuperacji może być Gruntowy Wymiennik Ciepła ( GWC ).  Jest to system zakopanych pod ziemia rur, które potrafią wykorzystać zdolność podłoża do akumulacji ciepła. Na głębokości 1,2-1,8 metra pod powierzchnią ziemi przez cały rok utrzymuje się temperatura ok 4- 8°C. Powietrze zewnętrzne wprowadzone do budynku poprzez Gruntowy Wymiennik Ciepła zimą ulega wstępnemu ogrzaniu natomiast latem schłodzeniu. Na podstawie naszych doświadczeń możemy stwierdzić że za pomocą GWC temperatura nawiewanego powietrza może być podwyższona zimą  lub obniżona latem nawet o ok 20°C.  Zastosowanie tego systemu pozwala w czasie mrozów na znaczną redukcję kosztów energii potrzebnej do ogrzania domu, a latem podczas upałów schłodzić się bez konieczności używania klimatyzatorów. 

rehau

 

 

 

 

 

 

                   

                          Foto. www.rehau.com.                                                              

 

Wentylacja mechaniczna zapewnia w domu ciągły dostęp świeżego powietrza.  Rekuperacja zapewnia wysoki komfort mieszkania  przez cały rok i to bez potrzeby otwierania okien.

Komfort mieszkania da się odczuć nie tylko po przez ciągły dostęp świeżego powietrza, ale również po przez znaczną redukcję kosztów ogrzewania. Świadczą o tym opinie naszych klientów

Prowadzimy kompleksową usługę montażu systemó wentylacyjnych renomowanych Polskich i Europejskich producentów. Działamy na terenie Górnego Śląska i Opolszczyzny. (rekuperacja Gliwice, wentylacja Gliwice, wentylacja Katowice, rekuperacja Zabrze, wentylacja Zabrze, rekuperacja Bytom

Sprawdź rejony naszej działalności
Sprawdź rejony naszej działaności
Gliwice
Zabrze
Bytom
Tarnowskie Góry
Kędzierzyn - Koźle
dowiedz się więcej Dowiedz się więcej